Nie samym chlebem dziecko żyje... czyli o Leśnej szkole dla każdego

lesna szkola dla kazdego, recenzja, ptysiu mietowy

Wakacje w Polsce… świeże warzywa i owoce (w większości wypadków mało dostępne w Irlandii) i najważniejsze…las, jezioro i słońce! Tego nam było trzeba, do tego czasu odliczaliśmy dni. 

Lubię ten czas, te wszystkie zapachy, odgłosy i moment zwolnienia obrotów. 

Kocham las… ten polski szczególnie. 


lesna szkola dla kazdego, recenzja, ptysiu mietowy
W tym roku nasze córki miały wiele okazji by się w nim zakochać tak mocno jak kiedyś ja. Mam nadzieję, że z sentymentem będą też do niego wracać. 

Leśna szkoła dla każdego wydawnictwa MUZA  z pewnością im w tej miłości pomogły. Książka trafiła w moje ręce w połowie naszych wakacji i od chwili odpakowania przesyłki już wiedziałam, że spędzi z nami nie jedno popołudnie. 


lesna szkola dla kazdego, wydawnictwo muza, rezencja, ptysiu mietowy


Zachwyciłam się najpierw jej wydaniem. Format książki, papier, prosta okładka i liczne ilustracje sprawiają, że chwyta się po nią przy każdej okazji wychodzenia z dziećmi na świeże powietrze. 

Las jest z pewnością jednym z najciekawszych miejsc zabaw i to nie tylko z dziećmi. To tam w naturalny sposób wyłania się nasza wyobraźnia, kreatywność i pomysłowość. To miejsce, gdzie zapisana na szarym papierze edukacja ma swoje ujście w Odkrywaniu Przyrody, Leśnych dziełach sztuki, Radzeniu sobie w lesie i Zabawach w życie lasu. Na takie części podzielona jest 160 stronicowa treść. 

lesna szkola dla kazdego, wydawnictwo muza, recenzja, ptysiu mietowy


W Odkrywaniu Przyrody znajdziemy pomysły na wcielanie się w różne role i lepsze rozumienie otaczającej nas natury. Dziecko nauczy się używania wyobraźni, empatii, ciekawości i zapamiętywania. 
W Leśnych dziełach znajdziemy ciekawe koncepcje na przyrodę i to jak nas inspiruje do tworzenia nietuzinkowych dzieł: twarzy z błota, leśnej biżuterii czy ramek z patyków. 
Rozdział trzeci nauczy między innymi zdolności manualnych, zasad bezpieczeństwa, cierpliwości i determinacji. Z tego wszystkiego dzieci będą mogły skorzystać podczas budowania schronienia, rozpalania ogniska czy wiązania węzłów. 
Wreszcie W zabawach w życie lasu, nasi podopieczni, będą trenować integrację i postawy społeczne. Proponowane zabawy nauczą je przede wszystkim komunikacji, pracy w zespole, strategicznego myślenia i pewności siebie. 


lesna szkola dla kazdego, wydawnictwo muza, ptysiu mietowy, recenzja


Ważnym faktem jest to, że sami autorzy książki, Peter Houghton i Jane Worroll to nietuzinkowa para, która swoją wieloletnią pracą, w tym także charytatywną, badaniami i inicjatywami, propagują całoroczne zajęcia w leśnych szkołach. Zatem Leśna szkoła dla każdego to nie tylko zbiór gier, zabaw i pomysłowych koncepcji, ale także filozofia, która zachęca dzieci do rozwijania wyobraźni, niezależności, koncentracji, komunikacji i poczucia własnej wartości. 

lesna szkola dla kazdego, ptysiu mietowy, wydawnictwo muza, recenzja


Z pozycji może skorzystać każdy… rodzice, dziadkowie, nauczyciele i opiekunowie. I choć las jest najlepszym miejscem do realizacji wielu z opisanych inicjatyw, to każdy skrawek zieleni: łąka, park czy ogródek, w zupełności wystarczą by wyczarować czarodziejską różdżkę, stroik na głowę czy kijek wędrowniczek. 

lesna szkola dla kazdego, ptysiu mietowy, recenzja, wydawnictwo muza


Są tu propozycję gier i zabaw o różnym stopniu trudności (dla dzieci od 3 do 11 lat), ale jest ich na tyle dużo, by móc je dopasować do konkretnej grupy wiekowej. Plusem jest także fakt, że nie wymagają ani specjalistycznego sprzętu ani ekologicznej wiedzy. Dodatkowo proste ilustracje i wskazówki uzupełniają i tak już jasno napisane instrukcje. 

ptysiu mietowy, lesna szkola dla kazdego, wydawnictwo muza, recenzja


Chciałabym też wspomnieć, że nie tylko nasze dzieci, ale my sami i nasi rodzice aktywnie uczestniczyli w wielu zabawach i mieliśmy przy tym naprawdę dużo radości. Zatem polecam dla każdej grupy wiekowej i w niemal każdych okolicznościach przyrody. Warto zapakować ciepły koc, gorącą zupę, czy świeżo upieczone ciasto i powędrować w czasy beztroskiego dzieciństwa. 

lesna szkola dla kazdego, ptysiu mietowy, recenzja, wydawnictwo muzaGorąco polecam!

lesna szkola dla kazdego, ptysiu mietowy, recenzja, wydawnictwo muza

Komentarze

 1. Takie recenzje lubię najbardziej. Widać, że książka nie tylko przeczytana, ale także wykorzystana w praktyce. Super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, wiele zabaw zostało wykorzystanych w plenerze przy okazji wakacji w Polsce. Na pewno będziemy do nich wracać :) Polecam!

   Usuń
 2. O czegoś takiego szukałem, widać, że ksiażka wypełniona jest masa fajnych zabaw. Chyba wybiore się do księgarni, a potem zabiore dzieciaki do lasu:) recenzja fajna dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo polecam, na pewno nie będziesz zawiedziony :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Podziel się ze mną co podobało Ci się w przepisie, może coś zmieniłaś/eś. Jak Ci smakowało?

Znajdziesz mnie TU:

zBLOGowani.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów

i TU

mytastepol.com