Drożdżowe bułeczki z matcha... dobrze mi z zielonym


Do pełnej wiosny zostało już tylko kilka głębokich oddechów. Mam czas żeby przewartościować dalekosiężne plany i otrzepać się z jeszcze ubiegłego roku. Rozstaje się z wszystkim powoli, odkładam, przekładam, mówię sama do siebie, że to jest dla mnie dobre. Tak mam i z przedmiotami i ludźmi. 


bulki drozdzowe, ptysiu mietowyCzasami ciężko odwrócić się plecami i nie obejrzeć się już za siebie. Do tego przywiązanie bezczelnie klepie mnie po barkach, szepcząc do ucha, że ciągle tu jest. Wałkuję to w sobie, ugniatam jak ciasto drożdżowe, mocno i z pietyzmem wale o blat! Taką listę na pożegnanie można zrobić w każdym momencie, czas jest przecież umowny i dość iluzoryczny. 


bulki, ptysiu mietowy


W kuchni zawsze lepiej mi się myśli. Jedna puenta goni następną. Pomysł siada cicho w kącie… najpierw się przygląda, a potem wybucha gromkim śmiechem i zostaje na dłużej. Lubię taki bałagan i gonitwę słów, myśli… emocji. Czasem by się z nimi uporać, zagniatam drożdżowe ciasto… zagłuszam to, co dopiero wychodzi na wiosnę. Z zielonym się lubię od dawna.


bulki, ptysiu mietowy


Składniki (na około 10 bułek):

340 g mąki pszennej chlebowej
7 g suchych drożdży lub 14 g drożdży świeżych
1 nieduże jajko
200 ml mleka, w temperaturze pokojowej
1 łyżeczka cukru
50 g masła, roztopionego
7 g soli
2 łyżeczki herbaty matcha

1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka, do posmarowania
czarny sezam do posypania bułek

Do dzieła: 

Mąkę pszenną mieszamy z suchymi drożdżami (ze świeżymi robimy rozczyn). W kubku rozpuszczamy matcha z 3 łyżkami mleka, mieszamy dokładnie do powstania jednolitej cieszy, bez grudek. Dodajemy resztę składników i wyrabiamy. Na sam koniec dodajemy rozpuszczone i przestudzone masło.
Ciasto wyrabiamy aż będzie miękkie i elastyczne. Formujemy z niego kulę, przekładamy do oprószonej mąką miski, odstawiamy w ciepłe miejsce i przykrywamy ręczniczkiem kuchennym (do podwojenia objętości – około 1h). 

Wyrośnięte ciasto krótko wyrabiamy. Odrywamy kawałki ciasta i formujemy bułeczki. Układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, zostawiając 5 cm odstępu pomiędzy bułeczkami. Przykrywamy lnianym ręczniczkiem i odkładamy do ponownego wyrośnięcia (na 30 minut). 

Przed samym pieczeniem smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy sezamem. 
Pieczemy w temperaturze 220 C przez około 10 minut, następnie obniżamy temperaturę do 200 stopni C i pieczemy dodatkowe 10 minut. Studzimy na kratce. 

Thermomix/ metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w naczyniu mieszającym w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Wyrabiamy ciasto przez 3-4 minuty (Interwał/program do ciasta drożdżowego). Ciasto wyjmujemy i postępujemy wg wskazówek powyżej. 

Smacznego!

Komentarze

Znajdziesz mnie TU:

zBLOGowani.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów

i TU

mytastepol.com