Bakłażan faszerowany warzywami i kaszą quinoa

Do bakłażana przekonałam się dopiero niedawno (zawsze wolałam cukinię). Bakłażan sam w sobie jest dość mdły nijaki w smaku, dlatego lubi wyraziste przyprawy i smaki. Wchłania też każdą podaną ilość tłuszczu, więc ja zdecydowanie wolę go piec w piekarniku niż smażyć.

Przepisów, pomysłów na to pięknie fioletowe warzywo jest całe mnóstwo. Dziś bardzo prosta, wegetariańska odsłona bakłażana z farszem z kaszą quinoa*.






Składniki:

*      2 bakłażany
*      pół szklanki ugotowanej kaszy quinoa
*      75 g pieczarek
*      2 duże łyżki posiekanego szczypiorku
*      ¼ czerwonej papryki
*      ¼ żółtej papryki
*      ½ sera mozarella
*      garść rukoli
*      2 łyżki serka naturalnego typu Philadelphia
*      natka pietruszki
*      sól i świeżo zmielony pieprz


Do dzieła:

Bakłażan kroimy na pół, łyżką wyjmujemy środek do powstania tzw. łódeczki. Kropimy oliwą, solimy solą morską i odkładamy do naczynia żaroodpornego.

Kaszę quinoa (bądź dowolną inna kaszę lub ryż) gotujemy według instrukcji na opakowaniu. Ja ugotowałam tak jak gotuję ryż, czyli: pół szklanki kaszy i 1 szklanka wody przez 5 minut na średnim ogniu, potem na małym ogniu pod przykryciem, tak długo, aż kasza wchłonie wodę).

Na rozgrzaną patelnię z niewielką ilością oliwy wrzucamy pieczarki pokrojone w plasterki. Solimy i pieprzymy. Smażymy przez około 5 minut i dodajemy pokrojone w kostkę papryki i posiekany szczypiorek. Po 2 minutach zdejmujemy z ognia.

Wcześniej ugotowaną kaszę mieszamy z warzywami z patelni. Dodajemy porwaną na kawałki rukolę i serek naturalny. Doprawiamy solą i pieprzem jeśli trzeba.

Takim farszem wypełniamy nasze bakłażanowe łódeczki. Na samą górę kładziemy pokrojoną drobno mozarellę i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 C na około 15-20 minut. 

Gotowe danie można posypać natką pietruszki. Smacznego


* quinoa= złoto Inków, czyli komosa ryżowa ma niebotycznie szerokie zastosowanie w kuchni. Świetnie się sprawdza jako danie główne z niewielką nawet ilością dodatków bądź jako zamiennik innych kasz czy ryżu. Quinoa na tle innych kasz wyróżnia się bardzo dużą zawartością białka. Nie zawiera przy tym glutenu, więc może być stosowana w diecie dla osób z celiakią lub będących na diecie bezglutenowej.

Oprócz białka zawiera także mangan, magnez, wapń, żelazo, miedź i fosfor. Stąd jest doskonałym dodatkiem w diecie osób z częstymi migrenami, cukrzycą czy miażdżycą. Wysoka zawartość witaminy E jest też wielkim jej atutem. 

Ze względu na większą niż w zbożach zawartość tłuszczu, komosa ma krótszy niż większość kasz termin przydatności do spożycia. Należy ją przechowywać w szczelnym pojemniku, najlepiej w chłodnym miejscu. W lodówce wytrzyma od 3, nawet do 6 miesięcy.

Dobra wiadomość dla łasuchów – komosy można użyć nawet do produkcji ciast i ciasteczek!

Komentarze

Znajdziesz mnie TU:

zBLOGowani.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów

i TU

mytastepol.com