Prosty chleb tostowy

Najlepszy chleb tostowy jaki kiedykolwiek jadłam ( i zrobiłam!). Zdecydowanie będę do niego wracać i zastanawiam się czy nie podwoić porcji, bo sama nasza córka zjadła na śniadanie całkiem sporo tostów z dżemem.


Jest mięciutki, pachnie masłem, równie dobrze smakuje z dżemem co z serem czy wędliną. Przy tym jest bardzo prosty w wykonaniu. Nie potrzeba wielu składników, jedynie trochę czasu na jego wyrośnięcie i upieczenie.


Bajecznie pyszne rozpoczęcie dnia!


chleb, ptysiu mietowy
chleb, ptysiu mietowy


Składniki:(2 bochenki)

*      240 g wody
*      500 g mąki pszennej (najlepiej do wyrobów drożdżowych)
*      30 g masła (plus do posmarowania foremek)
*      1 łyżeczka soli
*      20 g cukru (najlepiej brązowy)
*      1 łyżeczka suchych drożdży (około 5 g)


Do dzieła:

Metoda klasyczna: 

Wodę, cukier, masło i drożdże lekko podgrzać- tylko do rozpuszczenia się masła (nie ma się gotować). Można także rozpuścić masło osobno i dodać lekko przestudzone do masy, w tym wypadku woda także powinna być letnia.

Do miski (lub na stolnicę) wyłożyć mąkę, sól i podgrzane płynne składniki. Dokładnie ze sobą połączyć i wyrabiać energicznie ciasto. Gotowa masa powinna być lekka i elastyczna, ciasto nie powinno kleić się do rąk (jeśli tak się zdarzy dodać dodatkowe pół szklanki mąki). 

Ciasto przełożyć do dużej miski obsypanej lekko mąką, przykryć wilgotną ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. 

Ciasto podzielić na 6 części (lub 3 jeśli macie jedną długą blaszkę), z każdej części uformować kulę i ułożyć obok siebie na wysmarowanej masłem blaszce. Odstawić do ponownego wyrośnięcia na około 30 minut.

W tym czasie nagrzać piekarnik do 180 stopni C. Wyrośnięte bochenki posmarować mlekiem. Piec we wcześniej nagrzanym piekarniku w temperaturze 180 stopni przez około 30 minut.

Thermomix: 

Do naczynia wlać wodę, dodać cukier, drożdże i masło, wymieszać: 1 min/37 stopni C/obroty 3.

Dodać mąkę i sól, wyrobić ciasto: 3 min/ Interwał. Ciasto przełożyć do dużej miski obsypanej lekko mąką, przykryć wilgotną ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości...dalej jak powyżej (3 akapit).


Smacznego!

Komentarze

Znajdziesz mnie TU:

zBLOGowani.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów

i TU

mytastepol.com