Dżem truskawkowy z chia

Przyznam szczerze, że mieszkanie za granicą pozbawiło mnie przyjemności robienia wszelkiego rodzaju przetworów. Oczywiście jako mała dziewczynka tego nie znosiłam...bieganie do piwnicy, mycie tych wszystkich słoików, zbieranie jak nie owoców to warzyw. Starałam się tego unikać jak ognia!


Dziś jednak chciałabym w środku zimy sięgnąć po domowej roboty konfiturę, kurki w occie czy starte buraczki. Niestety brak miejsca, a także brak własnego ogródka mnie tych przyjemności pozbawia. Wielka szkoda!


Te dwa słoiczki dżemu truskawkowego będą pewnie jedynym przetworem mojego autorstwa w tym sezonie, ale kto wie, może los się do mnie szerzej uśmiechnie i w następnym roku będę miała wielgaśną spiżarnię wypełnioną od słoiczka z czarną porzeczką po słoje z ogórami. Pomarzyć ludzka rzecz prawda;)?


dżem truskawkowy, ptysiu miętowy


dżem truskawkowy, ptysiu miętowy


Składniki:

*      1 kg truskawek
*      5 łyżek syropu klonowego
*      5 łyżek chia
*      sok z ½ cytryny


Do dzieła:

Truskawki dokładnie oczyścić, pokroić na mniejsze części i wrzucić do garnka. Dodać syrop klonowy i gotować na średnim ogniu do całkowitego ugotowania się owoców (około 20 minut).

Do dać nasiona chia, dokładnie wymieszać i zdjąć z ognia. Mieszać kilka razy podczas studzenia. Jeśli konsystencja Wam nie odpowiada (jest zbyt rzadki) dodać więcej nasion chia- pamiętajcie jednak, że dżem trochę zgęstnieje podczas studzenia.

Włożyć do słoiczków i pasteryzować (zagotować w garnku na ¾ wysokości słoików i po wyjęciu odwrócić do góry nogami, zostawić do ostygnięcia).


Smacznego!

Komentarze

Znajdziesz mnie TU:

zBLOGowani.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów

i TU

mytastepol.com